Zwiedzaj z Nami

Przenieś firmę na malte

Firma na Malcie?

Malta jest członkiem Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Handlu (WTO) wobec czego zobowiązana jest do przestrzegania wszystkich dyrektyw i rozporządzeń UE w ramach jednolitego rynku. Otwarcie spółki na Malcie ma wiele zalet w tym systempodatkowy, który zapewnia do 6/7 zwrotów dla zagranicznych akcjonariuszy, pełne zwolnienia podatkowe dla spółek holdingowych oraz brak podatków u źródła lub opłat skarbowych w przypadku zwrotu zysków. Biorącrównież pod uwagę niskie koszty zakładania i utrzymywania spółek, inwestorzy zagraniczni mają wiele powodów żeby założyć firmę na Malcie. Na pierwszy rzut oka system podatkowy Malty może wydawać się skomplikowany. Jeżeli spojrzymy tylko na podstawową stawkę CIT sięgającą 35% możemy być zaskoczeni. Jednak system ten oferuje wiele możliwości optymalizacji, a nawet wyeliminowania tego podatku. Dzięki systemowi zwrotu podatku w stosunku do firm zagranicznych, wysokość zwrotu oferowana jest w takiej wysokości (6/7), że końcowy poziom opodatkowania może wynieść zaledwie 5 %. System podatkowy Malty nie przewiduje również podatku od dywidendy z tytułu ich wypłaty. Zwroty podatku na Malcie Maltański system opodatkowania dywidend oparty jest na zasadzie przypisania. W rezultacie, podatek uiszczony przez spółkę na Malcie zostaje niejako przeniesiony na udziałowca w momencie wypłaty dywidendy. Udziałowiec ten może wówczas uwzględnić zapłacony podatek w swoim rozliczeniu podatkowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dywidendy wypłacane na rzecz nierezydentów nie podlegają podatkowi u źródła na Malcie. zwrot 6/7 podatku – należny ze względu na dochody uzyskane z działalności handlowej, sprawiający, że maksymalna efektywna stawka podatku netto, de facto wynosi 5% 

  • zwrot 5/7 podatku – należny ze względu na dochód z

odsetek kapitałowych (dochody rentierskie) i należności

licencyjnych sprawia, że maksymalna efektywna stawka

podatku netto wynosi 10%.

  • zwrot 2/3 – dostępny w tych przypadkach, gdy firma

zyskuje zwrot tytułu podwójnego opodatkowania.

 Zwrot zależy od rodzaju środka zastosowanego w wypadku podwójnego opodatkowania i ograniczony jest do wysokości podatku zapłaconego na Malcie. zwrot 100% – dotyczy przypadku, w którym zyski pochodzą z udziałów w holdingu.

Ile kosztuje spółka LTD Wstępna procedura rejestracyjna trwa około siedmiu dni i kosztuje ok. 1,5 tys. euro minimalny kapitał zakładowy wynosi 1 165 € z czego co najmniej 20% musi zostać opłacone. Odpowiednia kwota musi zostać zdeponowana na rachunku bankowym pod nazwą tworzonej firmy. Dokument wpłaty należy następnie przedstawić w rejestrze przedsiębiorstw jako dowód wniesienia kapitału na etapie

rejestracji. Ubezpieczenie dla przedsiębiorców Odpowiednik polskiego ZUS-u na Malcie to Social Security. Pracodawca oraz osoby pracujące na własny rachunek muszą odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne, czyli Social Security Contribution w wysokości 10% od wysokości przychodów. Składka naliczana jest w każdy poniedziałek i potrącana jest comiesięcznie z pensji. Wysokość Social Security zależy również od wysokości podatku dochodowego pracownika. W praktyce drobnym przedsiębiorcom co poniedziałek naliczana jest składka w wysokości między 28 a 42 euro. Nic więc dziwnego, że na Malcie nikt nie lubi, gdy miesiąc ma pięć poniedziałków. Podatek Vat niższy niż w Polsce Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są także do bezpłatnej rejestracji maltańskiego numeru VAT w momencie gdy ich przychód przekracza kwotę 7 000 euro w skali roku. Podatek VAT jest niższy na Malcie niż w Polsce. Od towarów i usług klient płaci 18%. Drobni przedsiębiorcy mogą starać się o zwolnienie z podatku VAT do kwoty 35 000 euro, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności na Malcie. W celu założenia najpopularniejszej spółki LTD, czyli odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka musi posiadać siedzibę na Malcie, co najmniej jednego dyrektora, jednego wspólnika oraz sekretarza. Osoby te nie muszą być rezydentami Maltańskimi. Wiele firm oferuje również usługi tzw. wirtualnego biura, dzięki czemu można odbierać pocztę skierowaną do spółki bez konieczności najmu/zakupu lokalu. Podobnie oferowane są usługi tzw. nominowanego dyrektora w przypadku, kiedy nie chcemy, aby nasze dane ujawniane były w maltańskim rejestrze spółek. Przedsiębiorcy chcący przenieść swoje interesy na Maltę, mają taką możliwość.

Przede wszystkim brak jest opodatkowania dochodów, które powstały poza Maltą. Podobnie sprawa ma się w stosunku do zysków kapitałowych uzyskanych poza Maltą. W celu zmiany rezydencji beneficjent rzeczywisty powinien przebywać w tym kraju powyżej 183 dni w ciągu roku, wykazać samodzielność finansową oraz posiadać adres na Malcie. Spółka na Malcie dla coraz większej liczby przedsiębiorców jest korzystna pod względem wykorzystania spółki na Malcie w modelu z użyciem podmiotu polskiego a co za tym idzie, nie przenoszącym interesu poza granice RP. Jednym z takich modeli, a przy okazji najczęściej wybieranym jest spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest maltańska spółka LTD. Konstrukcja ta pozwala zredukować podatek dochodowy nawet do stawki 0 %. Przedsiębiorcy, którzy myślą o prowadzeniu działalności na Malcie, muszą liczyć się przede wszystkim z dużą liczbą formalności towarzyszących rozpoczęciu biznesu. O maltańskiej biurokracji, lenistwie i niekompetencji można by napisać oddzielny esej! Każdy, kto kiedykolwiek starał się coś na Malcie „załatwić”, doskonale wie, że najpierw musi się uzbroić w cierpliwość i stalowe nerwy. Urzędnicy są niedoszkoleni, niedoinformowani, a zdecydowanej większości nie zależy na solidnym wykonywaniu swoich obowiązków. W kraju o znikomym bezrobociu, gdzie Maltańczykom jeszcze się do studiów dopłaca, nie leży to po prostu w ich naturze. Urzędy i banki przyjmują interesantów nie dłużej niż do 13.00-14.00, a w sezonie letnim większość zamykana jest już o 12.30. Dodatkowo, tradycje popołudniowe sjesty są idealnym powodem do zamykania wielu państwowych biur i urzędów między godz. 13.30 a 16.30. Ci, którzy chcą otworzyć firmę na Malcie, mają również możliwość nabycia gotowej lub półkowej firmy, którą można dostosować w zależności od potrzeb inwestora. Firma zajmująca się półkami jest już zarejestrowaną firmą; jednak jego nazwa, dyrektorzy, adres siedziby i przedmiot działalności mogą zostać zmienione w celu dostosowania do wymagań nowego właściciela.
[1. Rezydent podatkowy:
Jesteś ogólnie uznany za podatnika nie rezydującego na
Malcie, jeżeli:
1.1. Jesteś zamieszkały na Malcie, przez mniej niż sześć
miesięcy w roku,
1.2. Jesteś na Malcie tylko dla celów tymczasowych i nie
zamierzasz ustalić swojego pobytu na Malcie.
[2. Zwolnienie z opodatkowania] Jesteś całkowicie
zwolniony z opodatkowania na Malcie, jeżeli:
2.1. Twój całkowity dochód nie obejmuje przychodów z
działalności handlowej, gospodarczej, zawodu lub
powołania i nie przekracza  bezpłatnego progu
obowiązującego podatku.
2.2. Twoje całkowite dochody za rok obrachunkowy składają
się wyłącznie z dochodów, które podlegały opodatkowaniu
podatkiem u źródła.
[3. Dochód podlegający opodatkowaniu] Poniższe dochody
podlegają opodatkowaniu na Malcie:
3.1. Dochody uzyskane z działalności gospodarczej lub
zawodowej.
3.2. Dochody pochodzące z zawodu lub powołania.

3.3. Dochody pochodzące z zatrudnienia lub biura, w tym
wynagrodzenia, świadczenia dodatkowe płatne dla
pracowników i wynagrodzeń dyrektorów.
3.4. Dochody pochodzące z samozatrudnienia.
3.5. Dochody  z dywidend, odsetek i dyskonta.
3.6. Emerytury (z wyjątkiem rent wojennych i renty wdowie
wojennych, które są zwolnione), renty lub roczne płatności.
3.7. Wynajem lokali, należności licencyjne, premie i inne
zyski z nieruchomości.
3.8. Pewne zyski kapitałowe.
3.9. Pozostałe zyski.
3.10. Dodatkowe świadczenia (postanowienie np. z
samochodu służbowego, nocleg, itp.)
[4.Dochody zwolnione z opodatkowania na Malcie] Poniższe
dochody są zwolnione z opodatkowania na Malcie:
4.1. Zyski kapitałowe, które nie wchodzą w zakres
stosowania przepisów od zysków kapitałowych.
4.2. Niektóre emerytury.
4.3. Stypendia.
4.4. Alimenty.
4.5. Pewne dochody royalty.
Prawo maltańskie jest dosyć restrykcyjne w zakresie personalnych odliczeń podatkowych. Ustawodawstwo podatkowe Malty nie przewiduje żadnych personalnych odliczeń i ulg o charakterze powszechnym, które zmniejszyłyby przychód będący podstawą opodatkowania. Dopuszczalne (w określonych granicach) są odliczenia kosztów edukacji oraz opieki nad dziećmi. Szerszy katalog odliczeń jest przewidziany dla osób, które wykonują indywidualną działalność gospodarczą w przypadku samozatrudnienia. Osoba fizyczna wykonująca jednoosobową działalność gospodarczą może odliczyć wszystkie wydatki, jakie poniósł w związku z uzyskaniem przychodu a ponadto strata ze sprzedaży może być odliczania w kolejnych latach bez ograniczenia czasowego. W przypadku osiągania przychodów z najmu osoba fizyczna ma prawo uznać za koszty uzyskania przychodów zarówno koszty odsetkowe, licencyjne jak i opłatę związaną z dzierżawą gruntu. Ponadto osoba fizyczna może  odliczyć w zeznaniu podatkowym dodatek na utrzymanie mieszkania w wysokości 20% różnicy między czynszem a opłatami licencyjnymi i opłatą za dzierżawę. 

[5. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych na
Malcie (ang. Personal Individual Tax)] są oparte na
dochodach, zależą od stanu cywilnego oraz na stanu rodzicielskiego. Podatek dochodowy ma zastosowanie dla wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu, w tym z tytułu zatrudnienia. Pracujący na własny rachunek
podlegają również tym stawkom podatku dochodowego. Podatek dochodowy jest liczony przy zastosowaniu stawek od 15% do 35% od skumulowanego przychodu pomniejszonego o ulgi i koszty podatkowe. Na Malcie występuje progresywne opodatkowanie dochodów osób fizycznych. W/w opodatkowanie opiera się na zastosowaniu skali podatkowej czyli zestawu stawek podatkowych, stosowanych w zależności od:
– Wysokości przychodów podatnika, do nadwyżek dochodów
powyżej progów podatkowych.
-Rodzaju rozliczenia podatkowego (tj. rozliczenie
indywidualne bądź wspólne z małżonkiem), jak również od
statusu rezydencji podatkowej podatnika.

[6.1. Małżeńskie stawki podatkowe] Stawki podatkowe dla
małżonków wspólnie deklarujących dochody wynoszą:
6.1.1. 0% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od 0  do € 11.900,
6.1.2. 15% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od  € 11.901 do € 21.200,
6.1.3. 25% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od € 21.201 do € 28.700,
6.1.4. 35% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od € 28.701 wzwyż.
[6.2. Indywidualne stawki podatkowe] Stawki podatku
dochodowego dla osób samotnych lub osób zamężnych,
lecz rozliczających się oddzielnie na Malcie, to:
6.2.1. 0% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od 0 do € 8500,
6.2.2. 15% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od € 8501 do € 14500,
6.2.3. 25% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od € 14.501 do € 19.500,
6.2.4. 35% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od € 19.501w zwyż.
[6.3. Stawki podatku dochodowego dla rodziców] Stawki
podatku dochodowego dla rodziców na Malcie wynoszą:
6.3.1. 0% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od 0 do € 9300,
6.3.2. 15% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od € 9301 do € 15.800,
6.3.3. 25% podatek dochodowy od dochodu w wysokości od
€ 15.801 do € 21.200,
6.3.4. 35% podatek dochodowy od dochodu w wysokości od
€ 21.201 wzwyż.
[6.4. Stawki podatkowe dla nierezydentów] Stawki podatku
dochodowego dla nierezydentów na Malcie (dotyczy to
wszystkich emigrantów, którzy nie uzyskali prawa stałego
pobytu / zezwolenia na pracę na Malcie) wynoszą:

6.4.1. 0% podatek dochodowy od dochodu netto w
wysokości od 0 do 700 €,
6.4.2. 140 € brutto podatku dochodowego od dochodu netto
w wysokości od €701 do € 3.100,
6.4.3. 450 € brutto podatku dochodowego od dochodu netto
w wysokości od € 3.101 – € 7.800,
6.4.4. € 840 brutto  podatku dochodowego od dochodu netto
w wysokości od € 7801 wzwyż.
[7. Raportowanie] W porównaniu do wielu krajów, zwrot podatku od dochodów osobistych  jest dość łatwy w Malcie. Deklaracje podatkowe może składać pocztą, osobiście w Inland Revenue Department we Floriana lub wysyłać elektronicznie online. Po zarejestrowaniu się w IRD, twoje zeznanie podatkowe będą dostarczane na adres do korespondencji w styczniu. Temu trzyczęściowemu drukowi będzie towarzyszyć broszura, która wyjaśni, jak wypełnić każdą część.
[8. Termin składania deklaracji podatkowych na Malcie] 

Termin składania deklaracji podatkowych na Malcie kończy się 30 czerwca w roku następnym (za lata następujące po roku kalendarzowym, w którym dochód powstaje).  Podatek łączny nalicza się na koniec roku, który na Malcie przypada na koniec roku kalendarzowego.
[9. Zwroty ] Podatki dochodowe są potrącane z pensji lub emerytury. Jeżeli na koniec każdego roku kalendarzowego, masz nadpłatę lub zaległy twój podatek dochodowy, to otrzymasz zwrot podatku dochodowego lub musi wysłać czek w z powrotem do nadrobienia różnicy. Jeśli należą Ci się refundacje podatku dochodowego, to otrzymasz powiadomienie, że decyzja podatkowa została uznana i że wypłata zostanie dokonana z IRD.
[10. VAT] Malta mieści się w ramach reżimu UE VAT (podatek od wartości dodanej). Stawka VAT na Malcie wynosi 18%. 5% VAT jest nałożony na wynajem zakwaterowania, energie elektryczną, akcesoria medyczne,
książki i gazety. Oferujemy pomoc firmom zainteresowanym otwarciem
spółki, zgodnie z ich potrzebami. Pomożemy przy każdym kroku podczas rejestracji spółki na Malcie  przygotowanie całej dokumentacji związanej z rejestracją spółki, w tym notarialne dokumenty tożsamości właścicieli
zagranicznych; pomoc w związku z rejestratorem spółek maltańskich
podczas całej procedury rejestracji; pomoc w związku z maltańskimi organami podatkowymi w celu zarejestrowania spółki do celów podatkowych,
zabezpieczenia społecznego, ubezpieczeń i emerytur; wskazówki dotyczące ubiegania się o niezbędne zezwolenia biznesowe przed rozpoczęciem działalności.

Krok po kroku – Wspólnie otworzymy spółkę
dla Twojej firmy.

  1. Wybierz rodzaj działalności, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom:
    2. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – najczęstsza forma działalności gospodarczej na Malcie,
    -spółka akcyjna
    -spółka jawna
    -spółka komandytowa
    -działalność gospodarcza prowadzona przez osobę we własnym imieniu
    2. Wybieramy nazwę handlową i rezerwujemy ją w maltańskim rejestrze.
  2. Następnie przygotujemy wszystkie dokumenty rejestracyjne oraz notarialne pełnomocnictwo, które wraz z formularzem rejestracji firmy złożymy w izbie handlowej, urzędzie skarbowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym na Malcie.
    4. Następnym krokiem jest zdeponowanie kapitału zakładowego spółki na koncie Bankowym na Malcie.
    5. Ostatni krok to rejestracja w urzędzie podatkowym, oraz zdobycie wszystkich licencji i zezwoleń adekwatnych do profilu firmy.
    Chcesz założyć spółkę Ltd? Zrób teraz pierwszy krok

….

Malta to nie tylko raj dla turystów, ale również i przyjazne miejsce dla przedsiębiorców. W każdym przypadku po rejestracji spółki za granicą – na życzenie naszych Klientów – zapewniamy  stałą obsługę prawną spółki już po jej zarejestrowaniu. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą bądź masz dodatkowe pytania- zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Świadczymy usługi w zakresie rejestracji spółek na Malcie.Współpracujemy z doradcami podatkowymi, przygotowujemy kompleksowe rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych Klientów.

-audyt ekonomiczny planowanego biznesu na Malcie
-ekonomiczna analiza opłacalności inwestycji krajowych i zagranicznych
-ustalanie osobistych i korporacyjnych rezydencji podatkowych inwestorów
-doradztwo podatkowe dla przedsiębiorstw maltańskich, polskich, maltańsko – polskich
-projekty krajowych wniosków rejestracyjnych i podatkowych.
-rejestracja przedsiębiorstw na Malcie
-rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej na Malcie
-rejestracja spółek osób fizycznych na Malcie
-rejestracja spółek kapitałowych na Malcie
-rejestracja holdingów maltańskich
-rejestracja mieszanych maltańsko – zagranicznych holdingów Umowy i negocjacje
-sporządzanie umów rejestracyjnych, kooperacyjnych, umów dostawy, sprzedaży, najmu, inwestora zastępczego, generalnego wykonawstwa dla biznesu maltańskiego
-obsługa negocjacji kontraktów gospodarczych w imieniu przedsiębiorstw maltańskich
-reprezentacja interesów osób fizycznych oraz zarządów spółek maltańskich przed sądami maltańskimi, administracją skarbową, administracją koncesyjną oraz dostawcami mediów dla rezydentów osobistych i korporacyjnych
Księgowość i administracja:
-obsługa księgowa przedsiębiorstw maltańskich
-obsługa pełnej refundacji podatku dochodowego inwestorów na Malcie

-obsługa administracyjna osobistych domicylów podatkowych i ubezpieczeniowych na Malcie
Tłumaczenia
-obsługa tłumaczy przysięgłych przy czynnościach urzędowych i sądowych.