O tym „jak kupić nieruchomość na Malcie?” za moment, najpierw odpowiem na pytanie „dlaczego warto inwestować w nieruchomości na Malcie?”

Kilka suchych faktów czyli przegląd ostatnich lat na maltańskim rynku nieruchomości

Według Central Bank of Malta (CBM) ceny domów na Malcie wciąż rosną, z gwałtownym wzrostem o 10,83% (9,51% skorygowanym o inflację) w ciągu roku do pierwszego kwartału 2019 r. Ceny nieruchomości wzrosły o 4,72% (skorygowane o inflację o 6,56%) w ostatnim kwartale.

Wzrost cen domów był odczuwalny we wszystkich typach nieruchomości:

 • Ceny mieszkań wzrosły średnio o 11,02% w ciągu roku do pierwszego kwartału 2019 r. Po skorygowaniu o inflację ceny wzrosły o 9,7%.
 • Ceny domów na tarasie wzrosły o 15,34% (13,96% po uwzględnieniu inflacji).
 • Ceny mieszkań wzrosły o 7,82% r / r (6,54% po uwzględnieniu inflacji).
 • „Inne domy”, składające się z kamienic, domów z charakterem i willi, odnotowały najwyższy wzrost cen wynoszący około 15,96% r / r (14,58% po uwzględnieniu inflacji) w ciągu roku do pierwszego kwartału 2019 r.
Indeks cen domów na Malcie w ostatnich latach

 

Popyt zarówno ze strony lokalnych, jak i zagranicznych osób, które chcą albo kupić własny dom, albo chcą pojechać na fali maltańskiego rynku wynajmu, gdzie posiadanie nieruchomości na wynajem jest dochodowym biznesem, a dobry zwrot z inwestycji jest prawie gwarantowany!

Zacznijmy zatem od podstawowego pytania: czy możesz bez problemu kupić nieruchomość na Malcie?

Tak, obywatele krajów Unii Europejskiej (UE) mogą kupić nieruchomość na Malcie. Lecz możliwość kupna bez specjalnych pozwoleń Maltański rząd daje tylko na wyznaczonych terenach.

Obszary specjalnie wyznaczone są zwolnione z konieczności posiadania zgody na zakup nieruchomości. Oznacza to, że cudzoziemcy, bez względu na ich narodowość, mogą inwestować w nieruchomości znajdujące się na tych terenach, na tych samych prawach co obywatele Malty. Gdy posiadłość raz już zotanie nabyta, może być także w późniejszym czasie wynajmowana, bez żadnych ograniczeń.

Na chwilę obecną, tereny specjalnie wyznaczone to:

 • Portomaso Marina Development, St. Julians, Malta;
 • Portomaso Extension I, St Julians, Malta;
 • Cottonera Development, Cottonera, Malta;
 • Tigne Point, Tigne, Malta;
 • Tas-Sellum Residence, Mellieha, Malta;
 • Madliena Village Complex, Malta;
 • SmartCity, Malta;
 • Fort Cambridge Zone, Tignè, Malta;
 • Ta’ Monita Residence, Marsascala, Malta;
 • Pender Place, St. Julians, Malta;
 • Metropolis Plaza, Gzira, Malta;
 • Fort Chambray, Ghajnsielem, Gozo;
 • Kempinski Residences, San Lawrenz, Gozo

Zgłębiając temat zakupu nieruchomości na Malcie zapewne przeczytacie lub usłyszycie wiele różnych historii obcokrajowców, których spotkały w procesie zakupu różnego typu „niespodzianki”.

Większość tych problemów wynikała z braku wiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby umiejętnie chronić swoje interesy przy zakupie – szczególnie w miejscu, w którym nie znacie rynku ani procesów na nim zachodzących. Pomagamy naszym klientom i przeprowadzamy przez proces zakupu nieruchomości na Malcie.

1. Zakup mieszkania „na start”. Zdarza się, że kupujemy takie mieszkanie, które od początku nie spełnia naszych wymagań. Na przykład jest zbyt małe albo położone w nienajlepszej lokalizacji lub otoczeniu. Jednocześnie zakładamy, że za kilka lat zamienimy je na docelowe. Może się jednak okazać, że w mieszkaniu „na start” utkniemy i będziemy się męczyli przez wiele lat.

2. Kupowanie jak najtaniej. Kierując się jedynie niską ceną, można kupić nieruchomość, która nie spełnia oczekiwań co do ustawności pomieszczeń, lokalizacji, infrastruktury lub otoczenia oraz wymaga sporych nakładów finansowych, na przykład na remont.

3. Myślenie o mieszkaniu, a nie o kosztach zakupu. Rozważania dotyczące mieszkania, które najlepiej odpowiadałoby potrzebom, przysłaniają inne czynniki. Chodzi przede wszystkim o koszty zakupu, do których zalicza się opłaty transakcyjne związane z udzieleniem kredytu (hipotecznego czy gotówkowego na remont), opłaty notarialne i podatki.

4. Niedoszacowanie kosztów remontu i eksploatacji. Czasami mieszkanie z rynku wtórnego wymaga doprowadzenia do stanu używalności. Szacując koszty remontu (przygotowując szczegółowy kosztorys prac), należy je od razu zawyżyć oraz przygotować dodatkowe środki na niespodziewane wydatki. Szacując całkowite miesięczne koszty utrzymania mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z administracją budynku: czynsz, utrzymanie windy, fundusz remontowy, fundusz termomodernizacyjny, opłaty za użytkowanie wieczyste, opłaty za wywóz śmieci i światło na klatce schodowej itp.

5. Zakup za dużego mieszkania. Bywa, że poszukujący mieszkania rozglądają się za największym, na jakie ich stać. Nie zawsze jednak największe znaczy najlepsze. Zwłaszcza wtedy, gdy przestrzeni do zagospodarowania będzie za dużo, a koszty jej utrzymania zbyt wysokie.

6. Kupowanie bez zbadania siły nabywczej (zdolności kredytowej, możliwości finansowych). Przed poszukiwaniem wymarzonego do zakupu M trzeba przeanalizować własne środki, jakie można przeznaczyć na zakup nieruchomości, oraz zbadać zdolność kredytową. Cena poszukiwanego M nie powinna kształtować się w górnych granicach zdolności kredytowej – pamiętajmy o dodatkowych kosztach.

7. Niejasno doprecyzowany cel zakupuKupno tego, co chce się mieć, a nie czego się faktycznie potrzebuje. Nieruchomość można kupić na cele własne (do mieszkania w pojedynkę lub z rodziną) albo inwestycyjne (np. pod wynajem). Niedopasowanie mieszkania do potrzeb zarówno krótko-, jak i długoterminowych może wpływać na obniżenie komfortu życia codziennego.

8. Brak rozeznania na rynku i pośpiech. Emocje związane z zakupem mieszkania powodują, że kupujący zbyt wcześnie decydują się sfinalizować transakcję. Nie wiedząc zbyt wiele o lokalnym rynku (cenach, standardzie oferowanych lokali, infrastrukturze najbliższego otoczenia), klienci oglądają zaledwie kilka nieruchomości, decydując się – nierzadko bez negocjacji – na jedną z upodobanych na początku. W efekcie można przegapić oferty bardziej odpowiednie dla potrzeb lub portfela.

9. Brak marginesu czasowego. Zmiana mieszkania to czynność czasochłonna. Na uzyskanie kredytu, kompletowanie dokumentacji i przeprowadzkę warto zostawić odpowiedni margines czasowy. Przyda się on zwłaszcza w sytuacji sprzedaży dotychczasowego lokum i zakupu nowego. Należy wtedy dokładnie zaplanować obie transakcje i precyzyjne uzgodnić terminy płatności oraz przeprowadzki.

10. Brak zainteresowania stanem prawnym nieruchomości. Zdarza się, że osoba podająca się za sprzedającego nie jest właścicielem nieruchomości ani pełnomocnikiem właściciela. Inną kwestią jest to, czy lokal ma jednego czy kilku właścicieli oraz czy stan prawny mieszkania pozwala na jego sprzedaż.

11. Niedokładny odbiór lub oględziny. W przypadku samodzielnego odbioru mieszkania od dewelopera lub oględzin mieszkania z rynku wtórnego zdarzają się niedopatrzenia. Pominięcie niektórych wad (np. nierówne ściany czy posadzki, zacieki, grzyby na ścianach, nieprawidłowo osadzone okna i drzwi wejściowe czy balkonowe) czy usterek (instalacji elektrycznej, okablowania telefonicznego, domofonu, grzejników, wentylacji) może się okazać kosztowne dla nabywcy. Odbierając lokal, sporządzamy protokół odbioru technicznego i zawieramy w nim informacje o wszystkich wadach i usterkach oraz terminie, w którym zostaną one usunięte przez sprzedającego.

12. Złożenie oferty bezwarunkowej. Zawierając wstępną umowę ze sprzedającym, zapominamy o tym, żeby uzależnić kontrakt od uzyskania kredytu hipotecznego, przeprowadzenia dokładnych oględzin i ich wyników czy też od sprzedaży własnego mieszkania. W przypadku zerwania umowy bezwarunkowej można znaleźć się w nieciekawym położeniu.

13. Zakup mieszkania na wynajem, ale „pod siebie”. Decydując się na zakup mieszkania przeznaczonego później na wynajem, często nie precyzujemy grupy najemców. W efekcie oddajemy do użytkowania mieszkania odpowiadające własnym preferencjom co do funkcjonalności, wyposażenia, wykończenia czy nawet kolorystyki.

14. Niedoszacowanie budżetu i brak ram czasowych. Musisz wiedzieć dokładnie, ile pieniędzy chcesz i możesz wydać na nieruchomość, jakie będą Twoje źródła finansowania oraz kiedy chciałbyś dokonać zamknięcia transakcji.

15. Brak wiedzy o kosztach około transakcyjnych – do ceny nieruchomości należy doliczyć około 10% na opłacenie podatku, opieki prawnej, notariusza, rejestrację nieruchomości czy prowizje związane z udzieleniem kredytu.

16. Przeznaczenie całości swoich oszczędności na zakup nieruchomości, bez pozostawienia środków na jej umeblowanie czy też inne nieprzewidziane wydatki.

17. Ignorowanie informacji na temat kosztów wiążących się z posiadaniem nieruchomości na własność, takich jak m.in.: podatku od nieruchomości, podatku od wywozu śmieci, opłaty do wspólnoty, opłaty za prąd, wodę, TV, internet, wynagrodzenia ogrodnika czy pani sprzątającej, ubezpieczenie itp.

18. Brak znajomości okolicy i / lub osiedla. Zdarzają się klienci kierujący się w wyborze lokalizacji tylko i wyłącznie opiniami innych osób – tu często słyszymy argument: „nasi znajomi mają mieszkanie na tym osiedlu, więc my też chcemy”. Zawsze w takich sytuacjach mówimy, że warto poświęcić czas i pojawić się na Malcie w celu „turystyczno-krajoznawczym“, czyli po to, żeby spokojnie zapoznać się z okolicą i wybrać swoje ulubione miejsce (pamiętając, że ono niekoniecznie musi być dokładnie tym samym, które urzekło znajomych). Porady przyjaciół są niezwykle cenne, ale każdy z nas jest inny, więc nie one powinny stanowić o naszych wyborach.

19. Przekonanie, że ceny nieruchomości na Malcie nadal są „kryzysowo” niskie i na każdym kroku można znaleźć „super okazję“.

20. Przekonanie, że wszystko można zrobić samemu, nie konsultując się ze specjalistą. Skorzystanie z usług dobrej agencji pośredniczącej w obrocie nieruchomościami oraz adwokata jest niezwykle ważne. Ci ludzie mieszkając na Malcie znają realia, mechanizmy rządzące rynkiem i procedury. Mają wieloletnie doświadczenie, znają język i maltańskie prawo. Wytrawni inwestorzy nie podchodzą bez takiej „obstawy” do żadnej transakcji. Twierdzą, że honorarium dobrego prawnika i agenta to ich najlepsza inwestycja. Pozorna oszczędność na początku transakcji może w efekcie przysporzyć obu stronom wielu problemów i dodatkowych wydatków po zakupie nieruchomości. Ważną informacją jest to, że na Malcie praktycznie wszystkie transakcje międzynarodowe odbywają się za pośrednictwem agencji, biorą w nich udział często dwie agencje: kupującego i sprzedającego, które dzielą między sobą honorarium, a obowiązek jego zapłaty spoczywa na sprzedającym.

21. Podpisywanie „w ciemno” umów kredytowych. Należy pamiętać o tym, że wiele banków udziela kredytów hipotecznych i warto udać się po oferty do kilku w nich w celu porównania warunków (lub skontaktować się z nami, zajmiemy się sprawą). Żelazna zasada mówi: z bankiem należy negocjować! Bez względu na to jakie warunki dostaniemy, zawsze można coś wywalczyć.

22. Wahania kursów walut – nie wolno o nich zapominać. Ta chwilowa „amnezja” może znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji, dlatego przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii zalecany jest kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie (na życzenie możemy przekazać kontakty do odpowiednich firm zajmujących się tematem).

23. „W Polsce odbywa się to inaczej”... powtarzanie tego zdania jak mantry nie tylko nie pomoże, ale może znacznie utrudnić cały proces zakupu nieruchomości. Najlepiej zatem poprosić, aby zaufany agent i prawnik zapoznali nas z realiami oraz procedurami rynkowymi i pozwolić im w sposób jak najbardziej bezstresowy przeprowadzić nas przez cały proces zakupu.

Wydanie tysięcy euro na zakup nieruchomości na Malcie jest bardzo poważną decyzją, której nie powinno się podejmować pochopnie. Ustalenie budżetu musi być pierwszym krokiem na drodze do zakupu nieruchomości na wyspie.Warto również pomyśleć o kosztach bezpośrednio związanych z zakupem nieruchomości na Malcie (podatki) i pozostałych opłatach, które mogą nieoczekiwanie pojawić się przy zakupie – poza ceną rzeczywistą nieruchomości.

Istnieje szereg powodów, które kierują potencjalnych inwestorów i turystów na Maltę: ogromny wybór atrakcyjnych turystycznie miejscowości wzdłuż maltańskiego wybrzeża, piaszczyste i kamieniste plaże, urokliwe klify, fantastyczny klimat, przyjazny śródziemnomorski styl życia, wspaniałe lokalne wina – to tylko kilka z nich.

 •  cały rok piękna pogoda,
 •  bardzo przyjaźni i gościnni mieszkańcy,
 •  bardzo łatwa aklimatyzacja i integracja społeczna,
 •  niski wskaźnik przestępczości, wyspy oceniane jako jedne z bezpieczniejszych,
 •  angielski jako jeden z oficjalnych języków powoduje łatwość komunikowania,
 •  w różnych innych językach, ze względu na korzenie Maltańczyków, również łatwo można się porozumieć,
 •  jako kraj Unii Europejskiej gwarantuje stabilność polityczną,
 •  bardzo dobra prywatna i publiczna opieka zdrowotna,
 •  dobrze przygotowane udogodnienia dla różnych grup wiekowych, w tym rozrywka, opieka, kuchnie świata,
 •  dobrze zorganizowana baza do uprawiania sportów tj. nurkowanie, żeglarstwo, wind surfing,
 •  przepiękna śródziemnomorska architektura,
 •  wyspy otoczone są czystą wodą Morza Śródziemnomorskiego oraz piaszczystymi plażami,
 •  świetne szkolnictwo oparte na brytyjskich doświadczeniach,
 •  niskie koszty utrzymania oraz szeroka gama ofert zakupu i wynajęcia nieruchomości w różnych cenach,
 •  stabilny rynek nieruchomości, ze względu na unikatowe położenie, charakteryzujący się pewnymi zyskami,
 •  dostępne codzienne loty do głównych krajów europejskich,
 •  niskie podatki dla osób rezydentów.

Pracujemy indywidualnie z każdym klientem przygotowując dla niego „szytą na miarę” ofertę i przeprowadzając go przez cały proces zakupu nieruchomości na Malcie i sąsiedniej wyspie Gozo.

Proces Ten nie jest skomplikowany, ale nieumiejętnie zabierając się do zakupu można popełnić wiele nieodwracalnych błędów.

Pułapek da się uniknąć zaczynając od zrobienia planu, przemyślenia sposobów finansowania inwestycji, odwiedzenia miejsca w którym znajduje się nieruchomość aż do zamknięcia transakcji i przeniesienia własności.
Wystarczy, żeby jeden z tych elementów nie został przeprowadzony z odpowiednią starannością i może się to skończyć problemami i stratą pieniędzy.

Kluczowe kwestie finansowe do rozważenia:

 • Kwota, którą dysponujecie od ręki.
 • Jakie koszty wiążą się z zakupem nieruchomości na Malcie (podatki i opłaty).
 • Maksymalna cena zakupu, w tym podatki i opłaty.
 • Koszty utrzymania nieruchomości
 • Inne koszty które należy uwzględnić przy zakupie nieruchomości na Malcie?

Wydatki związane z zakupem nieruchomości na wyspie będą się różnić się w zależności od tego, czy nieruchomość jest z rynku pierwotnego, wtórnego oraz lokalizacji danej nieruchomości.

Koszty związane z nabyciem nieruchomości:

 • tymczasowa opłata skarbowa 1%
 • opłata skarbowa 4%
 • opłaty notarialne około 1%
 • wymagana rejestracja około ok. € 470
 • opłata Ministerstwa Finansów na Malcie ok. € 230

Jaka ma być Twoja wymarzona nieruchomość?

Poniżej znajdziecie listę pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań.

Lista pytań
Podaj kwotę w przybliżeniu (PLN)
Wybrana wartość: 10
Ustaw według preferencji od "10" mała do "100" olbrzymia.
blablabla
regulamin ze firma przetwarza dane osobowe ale nie dzieli sie nimi i ich nie sprzedaje
blablabla
regulamin ze firma przetwarza dane osobowe ale nie dzieli sie nimi i ich nie sprzedaje
blablabla
regulamin ze firma przetwarza dane osobowe ale nie dzieli sie nimi i ich nie sprzedaje
blablabla
regulamin ze firma przetwarza dane osobowe ale nie dzieli sie nimi i ich nie sprzedaje

Oferty bieżące na rynku nieruchomości na Malcie

Aktualne okazje inwestycyjne

120 S Grove Ave 120,000.00 €

120 S Grove Ave

120,000.00 €

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

0.8 a 3 łóżek 2 kąpieli
0.8 a 3 łóżek 2 kąpieli

Prairie Trail, IL, USA 120,000.00 €

Prairie Trail, IL, USA

120,000.00 €

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

1000 a 3 łóżek 2 kąpieli
1000 a 3 łóżek 2 kąpieli

235 W State St 120,000.00 €

235 W State St

120,000.00 €

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

1000 a 3 łóżek 2 kąpieli
1000 a 3 łóżek 2 kąpieli

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into […]

1000 a 3 łóżek 2 kąpieli
1000 a 3 łóżek 2 kąpieli

1052 Alder Ln 300.00 €

1052 Alder Ln

300.00 €

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim.

0.5 a 3 łóżek 2 kąpieli
0.5 a 3 łóżek 2 kąpieli

1511 Ridge Ave 350.00 €

1511 Ridge Ave

350.00 €

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

80 m² 3 łóżek 1 kąpieli
80 m² 3 łóżek 1 kąpieli